„Nu aștepta răspunsurile, caută întrebările” – un îndemn la explorare, la curiozitate și la bucuria de a descoperi. Noaptea Campusului Deschis transformă pentru o seară Universitatea Politehnica Timișoara într-un loc al întâlnirilor dintre știință, artă și comunitate.
Am stat de vorbă cu Alexandru Luca, Director al Departamentului de Marketing Universitar UPT, despre ce înseamnă să deschizi porțile unei universități către oraș, să creezi punți între oameni și idei și să provoci publicul să pună întrebările potrivite.
„Nu aștepta răspunsurile, caută întrebările”. Ce înseamnă pentru tine acest mesaj și cum se regăsește el în Noaptea Campusului Deschis?
Mesajul are mai multe valențe. Pe de-o parte invită publicul să descopere, să parcurgă traseele propuse și să caute efectiv experimentele, prezentările și activitățile incluse în programul Nopții Campusului Deschis. Pe de altă parte subliniază procesul ce stă în spatele cercetării: incertitudinea și o căutare recursivă, aproape haotică, a unor piste care să ducă la răspunsurile asumate. La un nivel mai profund, sintagma trimite și la curiozitate, atribut uman care s-a diminuat odată cu accesul aproape instantaneu la informație.
Noaptea Campusului Deschis este un eveniment unic în România și prilejuiește un context în care curioșii pot explora universitatea nestingheriți. Pentru o seară, comunitatea locală se strânge în campusul unei universități și celebrează știința. În consecință, mesajul este în sine în centrul evenimentului și invită publicul să parcurgă știința din universitate în voie, cu mintea deschisă.

Ce aduce Noaptea Campusului Deschis pentru Timișoara și pentru comunitate?
Principalul obiectiv este să facem știința atractivă pentru publicul larg. Vedem ce efecte dezastruoase a produs în ultimii 5 ani lipsa alfabetizării științifice la nivelul populație. Acest eveniment vine în completarea unei serii activități sub diferite formate menite să aducă știința și cercetarea pe înțelesul tuturor. Am gândit o serie întreagă de evenimente pentru toate gusturile sau preocupările pentru a face evenimentul atractiv chiar și pentru cei mai cârcotași dintre timișoreni.
Pe deasupra, ne-am asumat și obiectivul de a consolida Universitatea Politehnica Timișoara drept o universitate deschisă, orientată către comunitate și care are expertiza să producă cunoaștere. Datorită percepției generale asupra instituțiilor publice din România, acest obiectiv se poate realiza doar etapizat, cu pași mici, povestind cu fiecare om în parte.
Mulți vizitatori vin în campus pentru prima dată. Ce descoperă oamenii când pășesc în laboratoare sau în spațiile universității?
Din experiența edițiilor anterioare ale evenimentului vreau să subliniez entuziasmul publicului la posibilitatea de se plimba prin clădirile Facultăților, de a intra în laboratoare și surprinderea lor față de echipamentele de ultimă generație în toate domeniile și explicațiile prietenoase despre cum sunt folosite.
Cum reușiți să faceți accesibile laboratoarele pentru publicul larg fără a pierde complexitatea științifică?
Am pregătit peste 60 de microactivități științifice, artistice și comunitare pe care publicul le poate parcurge în voie, după propriile interese și curiozități. Acesta este un aspect important, pentru că oamenii își pot creiona propriul traseu. Pe deasupra, în fiecare laborator sunt întâmpinați de cadre didactice și studenți care îi invită la un dialog despre ce experimente sunt prezentate în laboratorul respectiv. La prima iterație a fost un exercițiu dificil de a scoate oamenii de știință din paradigma cercetării și a-i determina să comunice pe înțelesul publicului din afara domeniului. După câțiva ani, feedback constructiv și expunere, acest proces a fost rafinat și au înțeles că necesită o abordare diferită pentru a putea prezenta informații complexe unor oameni care nu au un interes direct în domeniul respectiv cum sunt poate studenții care studiază asta, implicit nici un limbaj comun.
Ce provocări implică această abordare interdisciplinară: știință-artă-comunitate?
Pentru Noaptea Campusului Deschis, această intersecție de 3 elemente reprezintă o cheie de a descifra răspunsurile la întrebările pe care încurajăm participanții să le adreseze. Programul divers este și un factor de atractivitate, incluzând de la experimente într-o galerie de artă până la o instalație de light-art care pornește de la modelul conceptual al atomului.
Din experiența ultimilor ani am învățat că atunci când există un proces coerent de mediere, cultura este un catalizator pentru învățarea de toate tipurile. De aceea, ne propunem să integrăm pas cu pas această practică în viața de zi cu zi a studenților, mai mult de evenimente specific cum e Noaptea Campusului Deschis.
Cred că cea mai mare provocare este de a comunica acest lucru publicului. Din cauza absenței abordărilor interdisciplinare în general în sistemul educațional, oamenii sunt în general reticenți. Sau chestionează rolul artelor și al conexiunilor interumane în zonele tehnice, inginerești. Dar odată imersați într-o experiență precum Noaptea Campusului Deschis devin receptivi, pun întrebări și sunt deschiși să exploreze mai departe.

Care dintre surprizele pregătite anul acesta crezi că va stârni cele mai multe reacții din partea publicului?
Voi încerca să subliniez câte o activitate deosebită din fiecare traseu, dar vă încurajez să vă luați timpul necesar pentru a parcurge toate punctele marcate pe harta evenimentului. Sunt convins că veți găsi multe, multe surprize și în afara recomandărilor mele, care cu siguranță pot stârni reacții.
Parte din traseul “Știință și Cercetare” aș aminti următoarele: bicicleta propulsată de hidrogen produsă de cercetătorii noștri, laboratorul de descărcări electrice și centrul de încercări seismice pe structuri și materiale.
Parte din traseul “Artă” nu trebuie ratată sub nicio formă expoziția „Grădina deliciilor sintetice” care cuprinde lucrări de artă multi-media ale unor artiști din 4 țări. Expoziția este produsă de partenerii noștri de la organizația Ethics of Joy.
Nu în ultimul rând, în cadrul traseului “Comunitatea” recomand experiența de realitate mixtă și virtuală Spotlight Heritage. Colegii mei din cadrul Departamentului Multimedia au adunat timp de 5 ani povești și istorii ale Timișoarei pe care le-au integrat într-o serie de aplicații interactive și de augmentare.
Ce întrebare ți-ai dori să rămână în mintea celor care participă, chiar după ce părăsesc campusul și uită detalii concrete?
Cred că întrebarea cu care ne dorim să plece este „Când pot reveni?”. Este important pentru noi să înțeleagă că Universitatea Politehnica Timișoara este o instituție orientată către comunitate, deschisă, accesibilă și abordabilă. Ne dorim să aducem învățarea și în afara sălilor de clasă, pentru toată comunitatea locală.
Cum vezi evoluția evenimentului în următorii ani?
Ne dorim să devină un eveniment de tradiție al universității, recognoscibil în regiune. Ne dorim să angrenăm mai multe cadre didactice în acest proces, fiind unul benefic pentru evoluția lor profesională, arătându-le anumite instrumente pe care le pot prelua ulterior și la clasă. Ne dorim să ne apropiem de școli și de mediul preuniversitar, pentru că din păcate școlile din România nu au dotări comparabile cu cele ale universităților, răpindu-le altfel o parte importantă din experiența predării științelor exacte. Și nu în ultimul rând, ne dorim ca evenimentul să rămână un loc de întâlnire pentru comunitatea locală – să ne simțim bine împreună, să dezbatem și învățăm ceva nou.
***
Noaptea Campusului Deschis are loc pe 4 octombrie 2025 de la ora 18.00 în Campusul Universității Politehnica Timișoara. Ediția de anul acesta își propune să transforme campusul într-un spațiu viu al cunoașterii și creativității, unde știința și arta nu sunt discipline separate, ci forme complementare de explorare a lumii.
*
Urmărește Happ.ro pe Facebook / Instagram / LinkedIn / TikTok
Vrei pe mail o selecție cu cele mai tari evenimente ale săptămânii ? Abonează-te la newsletterul Happening Now, aici.
