Odată cu premiera Klaus & Barroso, o comedie netâmpită de Adrian Nicolae, Cosmin „Micutzu” Nedelcu și Bogdan Theodor Olteanu, am tras linia experienței de pe platoul de filmare, cu actorul Vlad Brumaru, în rolul lui Deiu.
Într-un cadru al petrecerii burlacilor organizată fără știrea patronilor de club, atunci când Klaus (Adrian Nicolae) nu mai poate fi păsuit de banii împrumutați de la cămătari, în intenția eșuată de a se îmbogăți peste noapte, iar Barroso (Cosmin „Micutzu” Nedelcu) se vede obligat să descurce ce a încurcat deja fratele lui, Vlad Brumaru joacă rolul unuia dintre „burlaci”, Deiu. Deși își cenzurează oricum distracția pentru a face pe placul șefului, chiar și în afara programului, rolul lui Vlad Brumaru este unul petrecut în mare parte la telefoane cu iubita, încercând să întrețină cât mai convingător niște white lies de altfel, destul de subțirele, precum aclamațiile din fundalul unui striptease k-pop, puse pe seama întâmpinării tortului – „Dă to(r)t jos!”.
Cum îl vezi pe Deiu, personajul pe care îl interpretezi în „Klaus & Barroso”?
Deiu este din „tipologia bărbatului sub papuc”, coleg de muncă cu Vlad, personajul care-și face petrecerea burlacilor în clubul în care lucrează Klaus și Barroso. Îl văd ca pe produsul mediului din care face parte – conține cumva și specificul corporatistului supus, și pe cel al bărbatului straight care are mereu nevoie de o relație cu o persoană de sex opus ca să-și dea sens.
Cum ai primit scenariul și ce poți să ne spui despre experiența de pe set?
M-am distrat când am citit scenariul, sunt câteva replici la care încă râd de fiecare dată când le aud. Îmi place foarte mult cum scriu Adrian Nicolae, Cosmin „Micutzu” Nedelcu și Bogdan Theodor Olteanu (Grupa B). Plus că filmările au însemnat cea mai faină experiență pe set de până acum, pentru mine. Cunoscându-ne de ceva vreme și fiind deja prieteni, știi că o să se facă glume, că o să se râdă și că lumea n-are de ce să nu fie relaxată. Dar ce apreciez enorm e că atunci când avem de lucru știm să ținem balansul între prietenie și muncă.

Ce personaj te atrage cel mai mult, dacă ar fi să-l excluzi pe al tău?
Și mie, și personajului meu ne place cel mai mult de Cerbu. Deiu se înțelege foarte bine cu el, iar eu îl respect foarte mult pe Codrin Boldea ca actor.
Cine e cel mai bine îmbrăcat din distribuție? E vreun obiect de recuzită pe care l-ai lua acasă?
Cazimir, interpretat de Cezar Antal, șeful nostru, este cel mai bine îmbrăcat dintre noi toți. Urmat de Cosmin, pentru că are yeezy-uri în picioare. Eu am plecat acasă cu niște poze Polaroid după filmare.
Ce actor este cel mai diferit față de personajul pe care-l interpretează?
Alexandru Ion.
Cum e diferită petrecerea ideală de burlaci față de o petrecere oarecare? Care ar fi cea mai sinceră urare cu care ai înlocui „Casă de piatră”?
Mai multă băutură și doar prieteni apropiați. „Să fiți fericiți, cât vă ține!”.
Cum se distrează cel mai bine personajul tău? Ce conține pachetul premium de party pentru tine?
Pentru Deiu, e cu siguranță vorba de un grup restrâns de prieteni, de niște bere și de acele glume care pot rămâne doar între patru pereți. Pentru mine, contează să am o companie plăcută. Adică, în primul rând pe Adrian Nicolae.
Ce contează cel mai mult într-o relație de prietenie? Dar într-una de dragoste?
Încrederea. În toate cazurile.
