Skip to content Skip to footer

Maria Dănilă, una dintre cele mai mari alpiniste românce la ora actuală: ce filme îi plac din Alpin Film Festival

La ediția aniversară de 10 ani a Alpin Film Festival o întâlnim pe Maria Dănilă – alpinistă româncă pasionată de explorarea marilor înălțimi și de provocările extreme pe care muntele le așază în fața celor care au curajul să îl înfrunte.

Formată prin ani de antrenament, expediții și perseverență, Maria și-a construit un drum propriu în alpinism, îmbinând performanța sportivă cu o viziune interioară asupra naturii și a limitelor umane. De la ascensiuni pe unele dintre cele mai dificile vârfuri ale lumii, până la implicarea activă în comunitatea montană, ea aduce în festival o perspectivă autentică asupra bucuriilor, sacrificiilor și lecțiilor pe care le oferă muntele.

Cum te simți să fii parte din Alpin Film Festival, ediția aniversară de 10 ani, și ce înseamnă pentru tine acest festival?

Mă simt onorată și bucuroasă să fac parte din acest festival, mai ales că a fost o plăcere să particip și la edițiile anterioare, unde am fost plăcut impresionată de filmele vizionate, dar și de ocazia de a întâlni alți oameni de munte.

Ce te-a atras cel mai mult la selecția de filme din această ediție și ce povești aștepți cu nerăbdare să vezi pe ecran?

Girl Climber e cu siguranță un film pe care de-abia aștept să îl văd, mai ales că o urmăresc pe Emily Harrington cu multă admirație și pe social media și îmi place tare mult să văd poveștile unor femei care își depășesc limitele. De asemenea, mi-a atras atenția și Eternal Solo, un film despre o ascensiune tehnică în Karakorum, în Trango Towers, pe care le-am admirat de la distanță recent, de pe trekkingul spre K2 Base Camp. În plus, recomand două filme ale unor prieteni, pe care am avut deja ocazia să le văd: Adrian Laza – 14 vârfuri de peste 8000 m și Kârgâzstan 2024.

Care a fost cel mai mare moment de satisfacție în experiența ta de alpinistă de până acum?

Aș zice că ascensiunea mea pe Annapurna I, pentru că a fost primul vârf de peste 8000 m pe care am reușit să îl urc, iar faptul că eram și prima româncă ajunsă acolo a fost un bonus frumos.

Care sunt pentru tine cele mai mari dificultăți ca alpinistă? Dar satisfacții?

Paradoxal, dacă mă refer la ascensiunile în munți înalți, pentru mine aș zice că cea mai dificilă este așteptarea din tabăra de bază, atunci când zilele trec la fel și nici nu știi când și dacă va veni o fereastră de vreme bună. Personal, îmi place să am o viață destul de plină și aglomerată, iar acolo simt lipsa ei. Nu spun că nu e greu și când te afli în mijlocul ascensiunii și te lupți cu lipsa de energie din cauza lipsei de oxigen, cu răul de altitudine sau te simți amenințat de riscurile pe care nu le poți controla, însă deși mi-e greu, simt că acele etape trec mai repede. Cele mai mari satisfacții le-am avut când am atins un vârf dificil la care visam demult (cum ar fi vârfurile de 8000 m) sau când am terminat un traseu de multi-pitch (cățărare pe stâncă, în pereți mai mari, pe mai multe lungimi de coardă) dificil și legendar, cum ar fi Fisura Albastră Directă sau Memorial Emilian Cristea.

Cum vezi impactul Alpin Film Festival asupra publicului român?

Festivalul e o oportunitate gratuită pentru public de a viziona filme cu tematică montană, de a se informa despre sporturile de aventură (cu potențialul de a descoperi noi pasiuni), despre natură și cum putem să o protejăm, dar și un prilej de a participa la conferințe despre munte, de a cunoaște alpiniști români și străini și de a putea afla de la ei cum să practice mersul pe munte într-un mod responsabil. Cât despre publicul care face deja parte din comunitatea montană, e o oportunitate excelentă să ne întâlnim, să cunoaștem alpiniști din toată țara sau să îi revedem și să aflăm ce proiecte au mai avut în ultimul an.

Povestește-ne despre cea mai recentă realizare a ta, ascensiunea pe K2. Cum te-a schimbat această experiență?

Prin prisma riscurilor exagerat de mari și a tragediei legate de moartea colegei mele de expediție, m-a făcut să mă întreb dacă merită, mai ales că am simțit că nu m-am putut bucura de reușită. Oricum, astfel de experiențe te determină să prețuiești mai mult viața și să te bucuri de confortul vieții cotidiene: dormit într-un pat, existența unui duș cald, a avea internet.

Dacă ar fi să recomanzi un film sau o activitate de la festival unui începător în alpinism, ce ai alege și de ce?

Ca film, l-aș recomanda pe cel al lui Adrian Laza, pentru că parcursul lui și anumite situații și greutăți depășite se constituie într-un model de determinare și perseverență – e o lecție despre cum se poate ajunge să îți îndeplinești un vis din acest domeniu. Ca activitate, aș recomanda Turnul de cățărare, unde un începător poate încerca în siguranță escalada și își poate da seama dacă își dorește să aprofundeze acest sport.

***Alpin Film Festival, singurul festival de film dedicat muntelui din România, are loc la Brașov în perioada 15-21 septembrie. Accesul la toate evenimentele este gratuit cu o rezervare online pe Eventbook. Pe lângă proiecții de filme, puteți merge la dezbateri, conferințe, ateliere de cățărare, activități pentru copii și multe altele pe care le puteți descoperi în program pe alpinfilmfestival.ro.

*

👉 Urmărește Happ.ro pe Facebook / Instagram / LinkedIn / TikTok

Vrei pe mail o selecție cu cele mai tari evenimente ale săptămânii ? 📨 Abonează-te la newsletterul Happening Now, aici.

Lasă un comentariu